Paper Towel Prices

Best Paper Towel Costs Per Square Foot

Export Results
imagebrandpriceSquare FeetPlyPer Square Footdetailrating
imagepriceSquare FeetPer Square Footdetailrating
Seventh GenerationSeventh Generation39.9819802
0.020
Seventh Generation Unbleached Paper Towels Roll, 6 Count (Pack of 4)

Read reviews
BountyBounty26.9810261
0.026
Bounty Basic Paper Towels, White, 12 Count (Pack of 2)

Read reviews
Seventh GenerationSeventh Generation37.4813862
0.027
Seventh Generation White Paper Towels, 2-ply, 140-sheet Rolls, 6-Count (Pack of 4) (Packaging may vary)

Read reviews
Seventh GenerationSeventh Generation43.9613802
0.032
Seventh Generation White Paper Towels, 2-ply, 140-sheet Rolls, 2-Count (Pack of 12) (Packaging may vary)

Read reviews
VivaViva36.32998.41
0.036
Viva Paper Towels, Choose-a-Size, White, Big Roll, 6 rolls (Pack of 4)

Read reviews
BountyBounty88.3422841
0.039
Bounty Basic Paper Towels Super Pack Size12 Large Rolls (Pack of 4)

Read reviews
VivaViva29.99748.81
0.040
Viva Vantage Roll Choose-a-Size Towels, Regular, 6 Count (Pack of 4)

Read reviews
BountyBounty85.9819202
0.045
Bounty Select-A-Size Paper Towels, Huge White-Super Pack-24 Count Case

Read reviews
BountyBounty33.495712
0.059
Bounty Paper Towels, White, 15-Count Package

Read reviews
VivaViva17.991081
0.167
Viva Paper Towels, Big Roll, 2 Count

Read reviews
VivaViva11.9848.31
0.248
Viva Big Roll Choose-A-Size Towels, single pack

Read reviews
Updated on Aug 10, 2016 with 11 paper towels to compare

Close

About

My Experience

I run to the store to buy whatever it is I need. Right when I'm in the aisle, I'm attacked with many different types of brands, sizes, quantities and price. Which one is a better deal? I pulled out my calculator and wrote a list of the products with their price per unit to help narrow down my choices. The one I bought supposedly had the better deal but wasn't good at all. I found out an even better deal somewhere else. All this time calculating for nothing.

My Problem

Since I found out I could've saved more money somewhere else means I would have to create another list. It takes too much effort to figure out which product has the better deal. Calculating and keeping track of how much each product cost per unit requires work. I want to confidently know what I'm buying is good so I can save money to pay the bills or get more out of what I'm buying.

What happened?

I did a research online and collected different variations of the product to see what is considered a good and bad deal. Doing it online is much faster because the information is almost there. I brought this list with me to help find out what I'm buying at the store is better than what I can get online.

...

Close

Close

I'm getting the contact form up asap! =D

Close